Dansk historiefortæller
Onsdag 20. januar 2021 kl. 04:18
1. Dokumentar 2. Dramatik 3. Erotik 4. Krimi 5. Psykologi 6. Sci-fi 7. Spænding 8. Thriller 9. Information
Dansk roman © Ambjørn Happy
Dansk roman om en ung kvindes hævntogt
Johannes og vennerne misbrugte Josefine. Hun blev psykotisk og indlagt på hospitalet i Hvidovre. Efter en flugt fra hospitalet tager hun på jagt efter de mænd der voldtog hende.
Men spørgsmålet er, om det er okay at hævne sig? Og kan hun gennemføre sin plan, når en af gerningsmændene er beskyttet af PET? Johannes er nemlig søn af Danmarks statsminister.
Englen fra Ishøj bygger på en sand historie om salg af en pige til grupper af mænd på havnen i Aalborg, fortalt til forfatteren Ambjørn Happy. Det er en grusom historie, men den ender godt. Eller... den ender godt for den kvindelige hovedperson.
Tak for at jeg fik lov til at læse din bog!
Englen fra Ishøj er superspændende. De sidste 100 sider læste jeg i et hug og glemte både tid og sted.
Det er en både socialrealistisk og samfundskritisk roman, som rammer præcist ned i problemerne i tiden.
Terrorproblematikken bliver samtidig en overraskende del af afslutningen.
Og så er det en rigtig dejlig kærlighedsroman.
PH, kvindelig skolelærer
Hej Ambjørn
Englen fra Ishøj er virkelig god! En fornøjelse at læse. Jeg nød den meget. Den var spændende, og den var herligt politisk ukorrekt. Jeg er imponeret over hvordan du har sat historien sammen. Når du skriver en ny bog er jeg kunde til den.
GF, mandlig psykolog
Med et tema der bevæger sig rundt om, retten til at hævne sig på gerningspersonerne, efter at være blevet udsat for grove og ydmygende voldtægter, gør Ambjørn Happy op med normerne for, hvordan vi som samfund og som medmennesker forholder os til traumatiserede personer.
På en hæsblæsende og humoristisk måde, bliver læseren hvirvlet ind i en fortælling der fastholder spændingen lige til det sidste. Bogen har et hurtigt sprog og er mættet med et stort persongalleri med provokerende detaljer om seksuel orientering, religion, politiske holdninger, og menneskelige tilbøjeligheder, der virker både underholdende og tankevækkende.
Hovedpersonerne Josefine og Alex tager livstag med deres virkelighed på en voldelig og handlekraftig måde, der giver fantasien om mennesket som frit og uhæmmet næring. Forfatterens styrke er klart det frie sprog og det handlemættede plot.
Tak for læseoplevelsen.
LD, Kulturnyt© ambiorn.dk 2021
Security: Pixlogin protects your access to ambiorn.dk
along with the global anycast firewall from Cloudflare. Your communication from IP.3.221.159.255 is encrypted with HTTPS/SSL.
Economy: ambiorn.dk is a no-money-no-profit personal website created by a Danish artist.
Dansk historiefortæller Fotograf Aarhus Gode bøger Troværdig kommunikation Livet i Lykkeland Danish storyteller
Selvmordstanker Mødekonsulent Aarhus Bonustid Dirty Søster Forfatteren Ambjørn Happy Aina køber en seng
15 ms.